Family business visit:
HOBRA-ŠKOLNÍK a Agentura pro rozvoj Broumovska

27. dubna jsme společně vyrazili do Broumova navštívit rodinu Školníkových. Nejdříve jsme se pod vedením Vojtěcha Školníka vydali do areálu jejich firmy HOBRA-ŠKOLNÍK. Společnost vyrábí filtrační desky a izolační materiály, ročně vydělává stovky milionů korun a přijímá zakázky z celého světa. Kromě toho se rodina Školníkových aktivně podílí na rozvoji a revitalizaci Broumovska a letos přivedla sedmitisícové město Broumov do finále soutěže Evropské hlavní město kultury 2028. O rozvoji Broumovska jsme si v místním klášteře povídali s Janem Školníkem. Čekal nás také bohatý neformální program, při kterém jsme si užili soukromou komentovanou prohlídku kláštera a společnou večeři s ochutnávkou vín. Velmi děkujeme bratrům Školníkovým a jejich kolegům za krásný a inspirativní den. FOTOGRAFIE


O FIRMĚ HOBRA-ŠKOLNÍK A ROZVOJI BROUMOVSKA

Jan Školník zakoupil firmu, jejíž kořeny spadají do 30. let minulého století, společně s otcem Rudolfem Školníkem v roce 1997, tehdy mu bylo 24 let. Firmu od té doby ve spolupráci s rodinou zdesetinásobil a od roku 2023 ji vede jeho bratr Vojtěch. Jejich zákazníci pochází z celého světa. Jejich filtrační desky najdete zejména v potravinářském průmyslu, izolace pak především v hutnictví, strojírenství či stavebnictví.

Rodina Školníkových si vzala za své i obnovu města a jeho přilehlého okolí. V roce 2004 založil Jan Školník společně se svou ženou Marcelou Agenturu pro rozvoj Broumovska, jejímž cílem je s trochou nadsázky „vrátit Broumov na mapu Česka.” Dosud Školníkovi získali pro region stovky milionů, z nichž byla značná část použita na rekonstrukci místního benediktinského kláštera, přestavěného v 18. století významným barokním stavitelem Kryštofem Dientzenhoferem a jeho synem Kiliánem Ignácem. I díky tomu se ze sedmitisícového městečka Broumov stalo regionální centrum kultury a vzdělávání, do něhož pravidelně jezdí přednášet a diskutovat také špičky filantropické a byznysové sféry. V roce 2023 je Broumov ve finále o titul evropské hlavní město kultury 2028.