NEVA

Rodinná firma NEVA má více než 30 let zkušeností v oblasti stínící techniky. Vlastní ji dvě rodiny: rodina Vránových 
a Nesvadbíkových. Ve výrobní hale v Kralicích na Hané vznikají venkovní žaluzie a látkové rolety, které distribuují do celého světa.

Dva zakladatelé Jiří Nesvadbík a Ladislav Vrána (NE+VA).

Společnost NEVA začínala jako malá prodejna se dvěma zakladateli v Prostějově a od té doby se rozrostla na společnost se 180 zaměstnanci. Založili ji Jiří Nesvadbík, který vedl výrobu, a Ladislav Vrána, který vedl obchod. Každý vlastní jednu polovinu a název je složeninou jejich jmen.

Nejdříve bylo náplní majitelů svařování, pak přešli na vnitřní žaluzie včetně sítí proti hmyzu a markýzy. Následně přišly poptávky na venkovní žaluzie. Pod značkou Žaluzie NEVA začali oficiálně své výrobky prodávat od roku 2002. Když jim nestačily kapacity, přesunuli výrobu do závodu v Kralickém Háji a postavili si vlastní lakovnu.

V posledních letech vedle lakovny postavili také novou halu a showroom. Kromě Česka prodávají žaluzie do více než 42 zemí světa a jejich obrat dosahuje necelých 700 milionů korun. V roce 2021 vyhráli cenu EY Podnikatel roku Olomouckého kraje. Porota tehdy ocenila jejich přístup k automatizaci výroby, udržitelné podnikání nebo nadstandardní servis.


Ladislav Vrána

Jiří Nesvadbík

Kateřina Vránová

Jakub Vrána

Eva Nesvadbíková

Hana Střížová (dcera Jiřího Nesvadbíka)


Ve firmě dnes pracují obě děti Ladislava Vrány. Kateřina Vránová se věnuje marketingu
a Jakub Vrána je finančním ředitelem. Manželka Jitka Vránová má spolu s dětmi částečně na starosti CSR. Jiří Nesvadbík má dvě dcery. Eva Nesvadbíková je ekonomka firmy a Hana Střížová v NEVA aktivně nepracuje, ale zapojuje se do rodinné rady. 

Před pěti lety se zakladatelé zeptali svých čtyř dětí, co si myslí o případném prodeji firmy. Všichni NextGeni tento nápad odmítli, firmu totiž berou jako svou "pátou sestru". Minulý rok založili rodinnou radu, kde jsou aktivní oba zakladatelé a jejich děti. 

Podnět zapojit se do FBN Czech přišel od NextGenů. Jejich motivací je mít s kým sdílet své zkušenosti a bavit se o rodinném podnikání, aby mohli získat nové inspirace
a přístupy k řešení důležitých otázek.