NextGen setkání s workshopem Nemůžeme nekomunikovat!

Na předvánočním NextGen setkání jsme se sešli v členské firmě RENOMIA a poslechli si její příběh z úst rodiny majitelů. Užili jsme si workshop na téma „Nemůžeme nekomunikovat!“ aneb jak se v rodině bavit o firmě. A nechyběla ani neformální část: tentokrát nás čekala řízená degustace prosecca v nedaleké Prosekárně.


MATERIÁLY ZE SETKÁNÍ

FOTKY ZE SETKÁNÍ


PROGRAM

  • 13:30 – 14:20    Příběh RENOMIA, Pavel Nepala, 2G, Managing Partner a místopředseda představenstva
  • 14:20 – 14:30    Přestávka
  • 14:30 – 17:00    Workshop na téma Nemůžeme nekomunikovat!, Jiří Hnilica a Martin Jurek, Centrum pro rodinné firmy VŠE

  • Od 17:30           Neformální setkání s degustací prosecca

PŘÍBĚH RENOMIA

Příběh firmy RENOMIA se začal psát v roce 1993, kdy ji v Hranicích na Moravě založila Jiřina Nepalová se svými syny Pavlem a Jiřím. Za 29 let svého působení se vypracovali na největší společnost ve střední Evropě v oblasti služeb pojištění, risk managementu a likvidace škod. V rámci RENOMIA působí více než 2 500 konzultantů a spolupracovníků a spravované pojistné dosahuje 16 miliard korun. Firma má vlastní pobočky ve 12 zemích Evropy a díky své mezinárodní síti zajišťuje služby na celém světě. V roce 2019 RENOMIA získala globálního strategického partnera – třetinovým akcionářem se stala firma Gallagher se sídlem v Chicagu, která je přední poskytovatel pojišťovacích a finančních služeb na světě (NYSE, AJG) s datem založení 1927. Zajímavé je, že ve vedení společnosti Gallagher, která má přes 40 tisíc zaměstnanců, stále působí rodina zakladatelů, se kterou mají Nepalovi blízký vztah. Zakladatelé RENOMIA dlouhodobě zůstávají majoritními vlastníky firmy a stále firmu a její služby rozvíjí, rozšiřují a inovují. 

Pavel Nepala se s námi podělí o příběh RENOMIA: o její začátky, expanzi do 12 zemí a také třeba o to, jak centrála v Praze rozvoj firmy v tolika zemích autonomně koordinuje. Bude také sdílet zkušenost s digitální transformací, s M&A (RENOMIA koupila 30 firem v oboru, Gallagher 600). A zajímavé také bude vyslechnout si, jaké to je dlouhodobě působit v rámci globální firmy FortuneUS500 a jak i tak velká firma chrání svou rodinnou atmosféru a hodnoty firmy, které k jejímu rozvoji významně přispívají. V neposlední řade se s námi Pavel podělí o své vize dalšího vývoje.


WORSHOP NEMŮŽEME NEKOMUNIKOVAT

V rodinném podniku řešíme i témata, která na klasickou firemní poradu nepatří a na rodinné sezení se mnohdy nehodí. Jak to bude s firmou dál? Kdo ji povede po tátovi či mámě? Jak si s příbuznými rozdělíme podíly? Jaká je moje pozice v naší firmě a co si mám dát na vizitku? 

V rodinné firmě je rodina tím nejdůležitějším pilířem, a přesto se mu často věnuje pouze minimální pozornost. Na našem setkání jsme si ukázali, jak můžeme úspěšně propojovat rodinu a podnikání.

Zaměřili jsme se také na to, jak docílít otevřené komunikace, která se dokáže soustředit i na konfliktní či tabuizovaná témata, konkrétně:

  • Lze dosáhnout takové konverzace, ve které se všichni účastníci cítí komfortně a nebojí se představit svůj pohled na věc?
  • Jak spolu hovoříme ve firmě a jak v rodině? Jakým stylem konverzovat, když se v rodinném kruhu bavíme o firmě?
  • Jaké existují komunikační styly a jak je využít ve prospěch rodinného podnikání?
  • „Ale tati, to není fér“ – jak rozumět spravedlnosti v rodinných firmách?

Čekala nás i diskuse nad případovou studií o mezigeneračním dialogu a spravedlnosti v rodinné firmě, a také sdílení zkušeností v kruhu NextGenů FBN.

Workshop pro nás připravilo Centrum pro rodinné firmy VŠE , školiteli byli Jiří Hnilica a Martin Jurek.

ŠKOLITELÉ

Prof. Ing. Jiří Hnilica, Ph.D.

Je zakladatelem Centra pro rodinné firmy, děkanem Fakulty podnikohospodářské na Vysoké škole ekonomické v Praze a vedoucím katedry strategie Fakulty podnikohospodářské na Vysoké škole ekonomické v Praze. Mezi jeho odborné specializace patří rodinné podnikání, strategie a správa společností. Jiří Hnilica strávil 5 měsíců na University of Aarhus v Dánsku, 4 měsíce na University of Denver v USA a 5 let
v pravidelných intervalech vyučoval v Itálii na Bocconi University. Je členem organizace Family Firm Institute, Inc. a držitelem Advanced Certificate in Family Business Advising.

Ing. Martin Jurek, Ph.D., MIM

Působí v Centru jako zástupce vedoucího a akademický ředitel CRF. Pracuje jako odborný asistent na katedře strategie Fakulty podnikohospodářské VŠE, kde garantuje anglicky vyučovaný kurz Strategy and Succession in Family Businesses. Strávil dva výzkumné semestry na Wirtschaftsuniversität ve Vídni a studijní rok v USA. Problematika cílů, rodinných vztahů, nástupnictví a financí rodinných firem je předmětem nejenom jeho výzkumu, ale každodenní praxí, jelikož sám v rodinné firmě působí. Martin je moderátorem kurzů International Federation for Family Development, která má status obecného konzultanta u hospodářské a sociální rady OSN.


ORGANIZAČNÍ INFORMACE:  

Termín a místo konání: 09. prosince 2022 od 13.30 do 17.00 řízený program, poté neformální setkání

Místo konání: workshopRENOMIA, a. s., Na Florenci 2116/15, 110 00 Praha 1 - Nové Město. 
neformální částProsekárna, Petrské nám. 1186/1, 110 00 Petrská čtvrť.

Pro koho byla akce určená: Zástupce nastupující generace NextGen členů FBN Czech


DĚKUJEME ZA ÚČAST