Představujeme naše členy: Firma GRUND

Ryze česká rodinná firmu GRUND, která již více jak 30 let šije koupelnové předložky v podhůří Krkonoš. Všechny produkty vyrábějí s láskou k detailu dle posledních trendů. Stejně jako světoví návrháři totiž věří v sílu kvalitního designu.

V roce 1990 začínají manželé Grundovi v prázdné ložnici po babičce. Výroby koupelnových předložek se účastní celá rodina. Zahrada slouží k sušení koberečků a garáž jako sklad přízí.

V roce 1992 otevírají výrobní halu pro výrobu koupelnových koberečků. Firma má již 20 zaměstnanců a je úspěšná po celém Československu.

V roce 2011 vstupuje do čela firmy syn zakladatelů Jiří Grund.

Loni oslavili 30 let a za tu dobu se v segmentu koupelnových doplňků stali respektovanou značkou i na těch nejnáročnějších trzích světa.

ROZHOVOR S NYNĚJŠÍM ŘEDITELEM FIRMY JIŘÍM GRUNDEM:

1. Jak je dnes rodina zapojena do firmy? Co dnes dělají vaši rodiče - zakladatelé?
Z rodiny už jsme v operativním byznysu jen já s bratrem. Každý za jednu firmu. Já vedu textilku a bratr golfový areál s hotelem. Rodiče se účastní rodinné rady, která se schází jednou měsíčně a projednává výsledky firem a strategické otázky.

2. Můžete sdělit něco málo k vaší úzké rodině?
Moje žena se jmenuje Eva Grund. Je jí 35 let a má vystudovanou VŠE v Praze. Jsme spolu 8 let, máme syna Damiena (3 roky). Také jsme spolu založili nadační fond Cesta Talentu, který pomáhá talentovaným dětem. Také firmu Biodaitalia, která provozuje úspěšný portál damibio.cz zaměřený na špičkovou přírodní kosmetiku. Z prvního manželství mám ještě syny Jiřího (20) a Olivera (18). Starší z nich právě maturuje a hlásí se na práva, mladší bude maturovat příští rok a chce studovat počítačovou vědu v USA.

3. Kde si s rodinou nejlépe odpočinete?
Máme nově postavený dům na samotě v Jestřebích horách s nádherným výhledem na Krkonoše. Zde je nám nejlépe a příroda nás dobíjí. Pokud máme pocit, že nám naše hory nestačí, jezdíme pravidelně na vysokohorské túry po světě, spíme ve stanu a vaříme na ohni. To jsou chvíle vrcholného štěstí.

4. Co vám v poslední době udělalo velkou radost?
Největší radost mi udělala rodina. Nejmladší Damien začal ve 2,5 letech mluvit a nejstarší syn Jiří se svědomitě chystá na maturitu i na přijímačky na VŠ. Ještě na začátku roku jsem o něm měl velké pochybnosti, ale nakonec v něm zvítězila odpovědnost a vůle. No a prostřední syn Oliver naprogramoval první software a už si vydělává sám první peníze ve své vlastní firmě.

5. Na co se právě teď těšíte?
Těším se z přítomného okamžiku a každý den děkuji osudu, že mám takový život s tak skvělými lidmi kolem sebe.

6. Kde jste strávil vaši nejlepší dovolenou?
S ženou a syny na Srí Lance před 2 lety. Dále pak přechod Sierra Nevada v Kalifornii před 4 lety a s bratrem a návštěva Bhútánu před 15 lety.

7. U čeho si příjemně zarelaxujete?
U manuální práce a pak také při meditaci.

8. Co milujete na své práci?
Svobodu a nezávislost v rozhodování. Možnost budovat silnou rodinnou značku a tradici, dnes už známou po celém světě.

9. Na co jste v podnikání hrdý?
Hrdý jsem na to, že jsme jako ryze česká firma, založená od nuly, uspěli na západních trzích pod vlastní značkou. Dnes jsme v segmentu koupelnových doplňků respektovaná značka na těch nejnáročnější trzích a často jsme dražší než naše konkurence. Přesto díky designu a kvalitě velmi dobře prodáváme.

10. Co je podle vás výhoda rodinného podnikání?
Spolehnutí se a důvěra v rodině šetří čas a energii na vzájemné kontrolování. Prostě si věříte a klidně spíte. To u najatých manažerů musíte být stále ve střehu, za to mohou firmu obohatit výjimečnými vlastnostmi a znalostmi, které v rodině třeba chybí.

11. Oblíbená kniha/business kniha, která vás v poslední době inspirovala?
Prof. Matthias Horx je můj oblíbený autor a jeho nejnovější kniha je hodná pozornosti. 15½ Regeln für die Zukunft: Anleitung zum visionären Leben. 

Jiří Grund dnes stojí v čele ryze české rodinné firmy GRUND, která již více jak 30 let šije koupelnové předložky v podhůří Krkonoš. Všechny produkty vyrábějí s láskou k detailu dle posledních trendů. Stejně jako světoví návrháři totiž věří v sílu kvalitního designu. Jiří je hrdý na to, že s firmou založenou od nuly uspěli na západních trzích pod vlastní značkou. Dnes jde o respektovanou značku i na těch nejnáročnějších trzích. Patřičně hrdý je také na svou rodinu. Radost mu dělá nejen manželka, ale hlavně jeho 3 synové. Nejmladší se právě naučil mluvit, prostřední naprogramoval svůj první software a vydělává první peníze ve své vlastní firmě, a ten nejstarší se chystá na vysokou. Jiří se rád oddává odpočinku ve svém novém domě na samotě v Krkonoších, kde si chvíle relaxu užívá u manuálních prací nebo při meditaci. Chvíle vrcholného štěstí prožívá s rodinou při vysokohrských túrách, kde spí ve stanu a vaří na ohni.