Zájemce o členství: AGRO CS

Přední český výrobce substrátů, travních směsí či hnojiv AGRO CS boduje také ve střední a východní Evropě. Tato rodinná firma, kterou ovládají Harantovi a Zítkovi, se věnuje zahradnictví přes 30 let.

AGRO CS je ryze českou společností, která vznikla v roce 1992. Navázala tak na dřívější aktivity Agropodniku Česká Skalice, který poskytoval poradenství, skladování a aplikaci hnojiv. A o dva roky později začali vyrábět substráty a balení hnojiv. U vzniku společnosti stál Jan Harant st., otec nynějšího generálního ředitele, Jana Haranta ml.

Generální ředitel Jan Harant, ml.

V průběhu let rozšiřovali výrobní a skladovací kapacity a na přelomu desátých let vstoupili do dvou litevských společností, které se zaměřují na těžbu rašeliny. Od roku 2015 pak vlastní rašeliniště v Bělorusku, které je velké jako tisíc fotbalových hřišť. Aktivní jsou také v Rumunsku a na Slovensku, kde vlastní dva výrobní areály.

Rodinná firma má několik divizí. Nejvýraznější z nich je Zahradní, dále Strojírenská, Agroslužby, Bioenergie a Petfood. Prostřednictvím zemědělských podnikům se také angažují například v pěstování zemědělských plodin a chovu skotu. A díky akvizici firmy Jeseničan se věnují i trhu pro domácí mazlíčky v podobě krmiv Grand.

Vlastnické struktuře dominují s více než 50 procenty rodina Harantova, dalšími vlastníky jsou rodiny Zítkovi, Micákovi a Mackovi. Mateřská společnost má celkově 250 zaměstnanců, ve skupině jich je dohromady 720. Roční obrat měl Agro CS za minulé období 2,75 miliard korun, skupina necelé čtyři miliardy.

Dělejte s námi svět krásnější je motto zakladatele a nynějšího předsedy správní rady Jana Haranta. Podle něj jsou firmou, která za nejdůležitější aktiva považuje své lidi, zákazníky a značky. Společnost vyvíjí spoustu CSR aktivit. Kromě vlastního energetického auditu a auditu uhlíkové stopy, používají palety z recyklovaného plastu, snižují objem plastů, mají vlastní vodní elektrárnu a bioplynovou stanici. Zřídili i vzdělávací program Malý zahradník, do kterého je zapojeno 46 školek.

O členství ve FBN Czech zažádal generální ředitel Jan Harant mladší (2G), který má dvě sestry. Jedna z nich je jednatelkou dceřinné firmy. Pan Harant má tři syny, nejstarší z nich pracuje ve firmě při studiu VŠ.

Do FBN aktivit se chce zapojit i jeho otec Jan Harant a také finančně-právní ředitel Daniel Macek spolu s Jaroslavem Zítko, který je místopředseda správní rady. Ve firmě pracují i další Zítkovi příbuzní, do FBN Czech by se mohl v budoucnu zapojit 21letý Jakub Zítko, který je ve firmě zaměstnán. S oběma mladými nextgeny (3G) totiž počítají na pozicích junior manažerů.

Jan Harant ml., Jan Harant st. a Jaroslav Zítko ml. v areálu firmy v Říkově.
Areál firmy AGRO CS v Říkově u České Skalice.